Now Reading
Ιππασία – Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Τουλούπης στο Ornago

Σε μεγάλα κέφια ήταν ο Άγγελος Τουλούπης στον διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων CSI2* που συμμετείχε την προηγούμενη εβδομάδα από 2 έως και 5 Δεκεμβρίου στο Ornago της Ιταλίας.

Ο Έλληνας αθλητής κέρδισε τέσσερις πρώτες θέσεις με τα δύο άλογά του Blue Balou 5 και LC’s Cannabis Blue.

Στο σημαντικότερο αγώνισμα Grand Prix των αγώνων ύψους 1.45μ. πήρε την 1η θέση με τον Blue Balou 5 με διπλή άπταιστη διαδρομή στον κανονικό γύρο και στο μπαράζ με χρόνο 38,71. Με το ίδιο άλογο σε αγώνισμα ύψους 1.40μ. ήταν επίσης στην 1η θέση με επίσης διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 21,66 σε σύνολο 68 συμμετοχών.

Με το άλλο άλογό του,  LC’s Cannabis Blue, ήταν δύο φορές πρώτος σε αγωνίσματα ύψους 1.35μ. με άπταιστες διαδρομές και τους καλύτερους χρόνους αντίστοιχα.

See Also

Τόσο ο Άγγελος Τουλούπης όσο και η Ιόλη Μυτιληναίου ανέβηκαν θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη Longines Rankins μετά τις πρόσφατες επιτυχίες τους. O Έλληνας αθλητής βρίσκεται στην 210η θέση και η Ελληνίδα αμαζόνα, που αυτή την εβδομάδα θα πάρει μέρος στο μεγάλο CSI της Γενεύης βρίσκεται πιο πάνω, στην 152η θέση.